Úvod » Zváračky a príslušenstvo » Zváračky MIG, MAG, TIG » ZVÁRACÍ STROJ MIGOMAT INVERTOROVÝ MIG MAG MMA TIG 220A PM-IMG-220L-PRO
Zvárací poloautomat Powermat PM-IMG-220L-PRO má veľmi široké možnosti využitia. Umožňuje efektívne zváranie rôznych druhov skupín materiálov v širokom rozsahu hrúbok materiálu. Použité IGBT tranzistory majú priaznivý vplyv na nižšiu spotrebu elektrickej energie, väčšiu odolnosť voči rušeniu a poklesom napätia a dobré oblúkové charakteristiky.
Ovládací panel s popisom funkcií v slovenskom jazyku sa ľahko používa a operátor má rýchly prístup ku všetkým funkciám. To má pozitívny vplyv na ergonómiu a efektivitu práce v závode.
Prístroj disponujefunkciou 2T a 4T, ktorá umožňuje presnejšie zváranie krátkych a dlhých úsekov materiálu.
Ďalšou výhodou stroja je možnosť BURNBACK, teda možnosť nastavenia doby horenia drôtu po zváraní v rozsahu 1 - 10. Táto funkcia má na ovládacom paneli špeciálne tlačidlo.
Elektronika zariadenia je založená na IGBT tranzistoroch kombinujúcich výhody dvoch typov tranzistorov, jednoduché ovládanie tranzistorov s efektom poľa a vysoké prierazné napätie a spínanie rýchlosť bipolárnych tranzistorov. Zvárací prúd je veľmi stabilný, čo zaručuje dokonalý zvar. Vďaka technológii IGBT je zariadenie ľahšie a energeticky efektívnejšie.
Vďaka použitiu IGBT tranzistorovej technológie je účinnosť zariadenia až 60 %.
HOT START, bežne známy ako horúci štart, umožňuje dočasné zvýšenie zváracieho prúdu nad hodnotu nastavenú zváračom. HOT START funguje pri zapálení oblúka a má zabrániť prilepeniu elektródy k materiálu. Veľmi uľahčuje zapaľovanie elektródy.
ANTI STICK odreže/minimalizuje zváracie napätie a prúd v prípade skratu medzi elektródou a zváraným materiálom. ANTI STICK umožňuje zváračovi ľahšie odstrániť elektródu.
ARC FORCE stabilizuje oblúk bez ohľadu na jeho dĺžku. Zníženie funkčných hodnôt má za následok mäkký oblúk a menšiu hĺbku prieniku, zatiaľ čo zvýšenie funkčných hodnôt má za následok hlbší prienik a možnosť zvárania krátkym oblúkom. S najvyššou hodnotou pre funkciu ARC FORCE je možné elektródu vtlačiť do kaluže roztaveného kovu a prepáliť materiál Tento model má automatickú reguláciu ARC FORCE.
Zvárací poloautomat je vybavený dobre tvarovanou rukoväťou, ktorá uľahčuje prepravu.
Vďaka technológii IGBT váži takéto zariadenie veľmi málo v porovnaní s poloautomatickými transformátormi, čo uľahčuje prepravu.
Zváranie MIG/MAG je jedným z najčastejšie používaných zváracích procesov. Čo sa však za tým vlastne skrýva? Všetko závisí od výberu vhodných ochranných plynov a plnív, až po vlastnosti rôznych typov zváracích oblúkov.
Zváranie MIG/MAG je tiež známe ako zváranie kovovým oblúkom pod ochrannými plynmi (MSG) a je jednou z metód zvárania pod ochrannými plynmi. Patria sem všetky procesy oblúkového zvárania, pri ktorých sa používajú ochranné plyny na zabránenie neželanému kontaktu zvarového kúpeľa s kyslíkom z okolitého vzduchu.
Zváranie MIG/MAG v skutočnosti zahŕňa dva rôzne procesy zvárania: Zváranie MIG je zváranie v kryte inertného plynu. Táto metóda využíva inertné, teda nereaktívne plyny, ako je argón, hélium alebo ich zmesi. MAG zváranie je zváranie v štíte aktívnych plynov. Tu sa okrem argónu používajú aktívne plyny ako oxid uhličitý (CO2) alebo kyslík (O2). Je tiež možné použiť čistý CO2 ako ochranný plyn pre zvarový kúpeľ.
Kde sa táto metóda zvárania používa?
Procesy zvárania MIG/MAG sa dajú použiť mimoriadne univerzálne. Používajú sa okrem iného v kovospracujúcom priemysle, pri stavbe oceľových konštrukcií a nádrží, v lodiarstve a v automobilovom priemysle. Procesy MIG/MAG umožňujú zváranie prvkov vyrobených z rôznych materiálov, s rôznymi hrúbkami a geometriami. Zváranie MIG je vhodné najmä pre neželezné kovy: hliník, horčík, meď a titán. Metóda MAG sa používa najmä na zváranie nelegovaných, nízkolegovaných a vysokolegovaných ocelí.
Výhody zvárania MIG/MAG:
Oblúkové zváranie obalenou elektródou sa tiež nazýva metóda MMA (Manual Arc Welding) a je najstaršou a najuniverzálnejšou metódou oblúkového zvárania.
Metóda MMA využíva obalenú elektródu, ktorá pozostáva z kovového jadra pokrytého stlačeným povlakom. Medzi koncom elektródy a zváraným materiálom vzniká elektrický oblúk. Oblúk sa zapáli dotykom dotykom konca elektródy na zváraný materiál. Elektróda sa roztaví a kvapky roztaveného kovu elektródy sa prenesú cez oblúk do roztaveného kúpeľa zváraného kovu, pričom po ochladení vytvoria zvar. Zvárač posúva elektródu pri jej tavení k zváranému predmetu tak, aby udržal konštantnú dĺžku oblúka a zároveň posúva jej taviaci koniec pozdĺž zváracej línie. Povlak taviacej sa elektródy uvoľňuje plyny, ktoré chránia tekutý kov pred vplyvom atmosféry a následne tuhne a vytvára na povrchu bazéna trosku, ktorá chráni tuhnúci zvarový kov proti vplyvom prostredia. Po oddialení elektródy od obrobku sa elektrický oblúk zastaví a proces zvárania sa preruší. Po položení jednej guľôčky treba trosku mechanicky odstrániť.
Základný rozdiel oproti iným metódam zvárania je v tom, že pri metóde MMA je elektróda skrátená. Pri metódach TIG a MIG/MAG zostáva dĺžka elektródy nezmenená a vzdialenosť medzi rukoväťou a zváraným prvkom je konštantná. Pri metóde MMA, aby sa udržala konštantná vzdialenosť medzi elektródou a zvarovým kúpeľom, musí byť držiak elektródy neustále posúvaný smerom k zváranému prvku, čo znamená, že zručnosti zvárača zohrávajú osobitnú úlohu.
Zváranie TIG je metóda, ktorá umožňuje získať zvary najvyššej kvality. Zvárací oblúk žiari medzi vysokoteplotnou, netaviteľnou volfrámovou elektródou a obrobkom. Inertný plyn, ktorý dáva metóde názov, vytvára atmosféru bez kyslíka a zabraňuje chemickým reakciám v kvapalnom zvarovom kúpeli. Výsledkom sú hladké, rovnomerné spoje bez pórov. Viazadlo sa podáva ručne alebo z podávača drôtu.
Zváranie TIG je možné pre všetky zvárateľné kovy. Najväčšou oblasťou použitia sú nehrdzavejúce ocele a neželezné kovy, ako je hliník, meď a mosadz. TIG sa používa predovšetkým na vytvorenie koreňového prechodu zvaru, pretože zvary sú čisté a bez pórov, a preto dobre odolávajú dynamickému zaťaženiu.
Na zváranie TIG sa používa inertný (nereaktívny) plyn. Plynová atmosféra má ochrannú funkciu – zabraňuje chemickým reakciám s tekutým zvarovým kúpeľom a ohrievaným materiálom. To zaručuje vysokokvalitné zvary.
Ako ochranné plyny sa používajú vzácne plyny ako hélium, argón alebo ich zmesi. Najčastejšie sa používa argón: optimalizuje zápalné vlastnosti a zaisťuje obzvlášť stabilný zvárací oblúk. Hélium odvádza teplo lepšie ako argón, čím zabezpečuje hlboké a široké prenikanie.
Volfrámová elektróda je srdcom zvárania TIG. Volfrám má teplotu topenia 3 380 stupňov Celzia, čo je najviac zo všetkých čistých kovov v periodickej tabuľke. Vďaka tomu sa elektróda neroztopí, kým sa zvárací oblúk, ktorý vytvára, zahrieva a skvapalňuje materiál.
Vysokofrekvenčné zapaľovanie
Špeciálnou vlastnosťou zvárania TIG je možnosť bezkontaktného zapálenia zváracieho oblúka. Rýchle, po sebe idúce vysokonapäťové impulzy prenášajú iskry na obrobok a stabilizujú zvárací oblúk. Pre zvárača je vysokofrekvenčné zapaľovanie mimoriadne jednoduché. Elektróda sa nemôže prilepiť na zváraný prvok a vo zvare sa nevytvárajú žiadne volfrámové inklúzie.
Nebol zatiaľ pridaný žiadny názor. Pridajte svoj názor alebo dotaz ako prvý. |
Najpredávaniejšie
Geko CG80770-817
Modul AVR - stabilizátor napätia pre jednofázové generátory
Geko CG80770-817